How to Meal Prep on a Budget! Cheap Meal Prep for $3.50/meal
I’m showing how to meal prep on a budget without slacking on quality. My healthy meal prep ideas on a budget show how to do cheap meal prep that doesn’t mean sacrificing taste or convenience.

Meal prep on a budget means you can also healthy meal prep on a budget. I’m making my chicken meatball recipe that is a cheap way to meal prep with pesto pasta recipe to show how to meal prep and east recipes for meal prep. This meal prep only costs $3.50 per meal, which is some cheap meal prep that is also healthy meal prep. Meal prep on a budget when the meal prep recipe only costs $3.50 per meal prep. My recipes for meal prep are the best meal prep recipes on YouTube. It’s easy to meal prep chicken and meal prep on a budget with my cheap way to meal prep that is also healthy meal prep.

RECIPE:
SUBSCRIBE:

Macros:
721 calories per meal
27.6 grams of fat per meal
58.2 grams of protein per meal
60 grams of carbs per meal
6.2 grams of fiber per meal

Get the kitchen products I use:

glass meal prep containers:

microplane zester:

portable gas burner:

pyrex glass mixing bowls:

my chef’s knife:

wood cutting board:

New Videos Every Friday!

Follow Me On Social Media:
Facebook:
Instagram:
Snapchat: flavcity
Twitter:

I’m out to prove that home cooks can be rock stars in the kitchen. I look forward to sharing my recipes & cooking style with you on my channel!

An official YouTube partner channel of

Music from Audio Network

Related Post

35 thoughts on “Meal Prep On A Budget – How To Budget Meal Prep ($3.50/meal) | Onlyinvesting.info”
  1. I just finished making the meatballs and they are sooooo good! I even used regular ground chicken meat cause i couldn't find the thigh meat and it still turned out pretty juicy too!

  2. Just made this with chicken breast! I used a food processor to ground it, and I gotta say.. I have a new favorite meal prep besides my go-to teriyaki salmon! Well done!!

  3. I’ve been watching you for a few weeks now and I love your vlogs. Everything is easy to prepare . Also very healthy. I haven’t tried your meal peeps but I think I’ll start because my hubby is retiring and we’ll be on the go. Meal preps will save us money and time. You have a personality that is very encouraging and you have a lot of nutritional intelligence!

  4. I would not use peanuts in pesto, in my book, the flavour just does not fit. But I like to use sunflower or even better pumpkinseeds as a less pricey alternative. Also using the leaves of rootvegetables is a great way to save money on salat and green sauces. In most gardens you also find eatable weeds that can make for one hell of a pesto.

  5. This is pretty affordable. I can used this. Thank you so much! And it's quick too omg!
    ….
    8:20 Maybe ask them if they have a nut allergy first lol. Just cuz. I assure you, if they have a nut allergy, they'll put two and two together really quickly.

  6. Love your meals, shopping vids, nutritional info & tid-bits, along with energy you bring!

    Oh…and, of course, your family!

    GREAT GREAT CONTENT!

  7. I buy my cheese at a Amish store who does organic cheese and they're certified and marked on their cheese and price $1.99 a pound cashton Wisconsin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *